Tarraing puingean, loidhnichean agus teacsaichean de dh ’ioma-thaobhach bho Excel gu AutoCAD

Tha an liosta seo de cho-òrdanaichean agam ann an Excel. Ann an sin tha co-òrdanaiche X, co-òrdadh Y, agus cuideachd ainm airson an vertex. Is e na tha mi ag iarraidh a tharraing e ann an AutoCAD. Anns a ’chùis seo cleachdaidh sinn coileanadh sgriobtaichean bho teacsa co-chòrdte ann an Excel.

Co-rèitich òrdugh airson puingean a chur ann an AutoCAD

Tha an clàr anns a ’ghraf, mar a chì thu, a’ toirt a-steach colbh le ainm an vertex, agus an uair sin co-chomharran UTM airson colbhan X, Y.

Is e a ’chiad rud a dh’ fheumas sinn na co-òrdanaichean a cho-dhùnadh oir tha an ùghdarras AutoCAD a ’feitheamh riutha. Mar eisimpleir, gus puing a tharraing bidh sinn a ’fuireach: POINT X co-òrdanachadh, Y co-òrd.

Mar sin, bidh na nì sinn a ’cur a-steach colbh ùr leis an dàta co-fhillte seo, san fhoirm:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Gus an co-dhùnadh seo a dhèanamh tha mi air na leanas a dhèanamh:

  • Dh'ainmich mi an t-ainm POINT, an cealla, D4.
  • Tha mi air a bhith a ’cruthachadh leis a’ ghnìomh còmhla, sreang a tha a ’toirt a-steach an cealla POINT, agus an uairsin fàg mi rùm le bhith a’ cleachdadh ««, agus an uair sin tha mi air an cX B5 a chothromachadh le cruinn dùbailte dùbailte, agus an uairsin an coma a chleachd mi «,», agus chuir e crìoch air a ’chealla C5. An uairsin copaidh mi airson an còrr de na sreathan.

Tarraing na puingean ann an Excel

Tha mi air susbaint colbh D a chopaigeadh gu faidhle teacsa.

Gus a chur an gnìomh, tha e sgrìobhte ann am bàr-smachd SCRIPT, agus an uairsin an iuchair Enter. Tha sin ag àrdachadh an scout agus bidh mi a ’coimhead airson an fhaidhle a ghairm mi geofumadas.scr. Nuair a thèid an taghadh, bidh am putan fosgailte air a bhruthadh.

Agus voila, tha na h-uachdar againn air an tarraing.

Mas e nach fhaicear na puingean, tha e riatanach gun tèid dèiligeadh ris an t-seata iomlan de nithean. Airson seo bidh sinn a ’sgrìobhadh an àithne Zoom, enter, Extent, cuir a-steach.

Ma tha coltas ann nach eil na puingean gu math follaiseach, thèid an t-òrdugh PTYPE a chur gu bàs, agus an uair sin thèid an tè a tha air a chomharrachadh san dealbh a thaghadh.

Co-dhùin an àithne ann an Excel agus tarraing am polygon ann an AutoCAD

Bidh an aon loidsig ann gus a ’phoilg a tharraing. leis an atharrachadh a bhios sinn a ’fuireach san àithne PLINE, an uair sin bidh na co-òrdanaichean concatenated agus mu dheireadh an òrdan CLOSE.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
DÙIN

Cuiridh sinn fios air an sgriobt seo geofumadas2.scr, agus nuair a bhios e ga dhèanamh, bidh lorg a ’tarraing againn. Thagh mi dath buidhe airson aire a thoirt don eadar-dhealachadh leis na bioran dearg.

Co-rèitich an t-àithne ann an Excel agus thoir fa-near na bioranan ann an AutoCAD

Mu dheireadh, bidh sinn a ’gabhail nota de na teacsaichean sa chiad cholbh mar notaichean anns gach ceann. Airson seo, seallaidh sinn an àithne san dòigh a leanas:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Tha an t-òrdugh seo a ’riochdachadh:

  • An t-òrdan TEXT,
  • Staid an teacsa, anns a ’chùis seo air a dhearbhadh, sin an t-adhbhar gu bheil an litir J,
  • Ann am meadhan an teacsa, thagh sinn Ionad, sin an t-adhbhar gu bheil an litir C
  • An co-òrdanaichte co-òrdanaichte X, Y,
  • An uair sin tha meud an teacsa, a thagh sinn 3,
  • An ceàrn cuairteachaidh, sa chùis seo 0,
  • Mu dheireadh, an teacsa a tha sinn an dòchas, anns a ’chiad sreath bidh an àireamh 1

Air a chleachdadh le na ceallan eile mu thràth, bidh e mar a leanas:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Dh'èigh mi air an faidhle geofumadas3.cdr

Tha mi air dath uaine a chur an gnìomh, gus an aire a thoirt don eadar-dhealachadh. Aon uair is gu bheil an sgriobt air a chur an gnìomh, tha an teacsa againn anns a ’meud ainmichte, ceart ann am meadhan na co-òrdanaiche.

Thoir sìos am fear Tha am faidhle AutoCAD air a chleachdadh anns an eisimpleir seo.

Tha an artaigil a ’sealltainn mar a tha an teamplaid air a thogail. Ma tha thu a ’gabhail a-steach an teamplaid ann an Excel, air a thogail a-mhàin gu dàta biadhaidh, Faodaidh tu a cheannach an seo.

Fàg beachd

Seòladh-d cha tèid fhoillseachadh.

Tha an làrach seo a 'cleachdadh Akismet gus spama a lùghdachadh. Ionnsaich mar a thathar a 'deasachadh an dàta bheachdan agad.