Tarraing puingean, loidhnichean agus teacsaichean de dh ’ioma-thaobhach bho Excel gu AutoCAD

Tha an liosta seo de cho-chomharran agam ann an Excel. Annta sin tha co-chomharran X, co-chomharran Y, agus cuideachd ainm airson an vertex. Is e na tha mi ag iarraidh a tharraing ann an AutoCAD. Anns a ’chùis seo cleachdaidh sinn coileanadh sgriobtaichean bho theacsa co-dhùinte ann an Excel.

Co-rèitich òrdugh airson puingean a chur ann an AutoCAD

Tha an clàr anns a ’ghraf, mar a chì thu, a’ toirt a-steach colbh le ainm an vertex, agus an uair sin co-chomharran UTM airson colbhan X, Y.

Is e a ’chiad rud a dh’ fheumas sinn a dhèanamh a bhith a ’co-dhùnadh na co-chomharran mar a tha an àithne AutoCAD an dùil riutha. Mar eisimpleir, airson puing a tharraing air am bi sinn a ’gabhail seilbh: POINT coordinateX, coordinateY.

Mar sin, bidh na nì sinn a ’cur a-steach colbh ùr leis an dàta co-fhillte seo, san fhoirm:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Gus an co-dhùnadh seo a dhèanamh tha mi air na leanas a dhèanamh:

  • Dh'ainmich mi an t-ainm POINT, an cealla, D4.
  • Tha mi air cruthachadh leis a ’ghnìomh concatenate, sreang a tha a’ toirt a-steach cill POINT, an uairsin tha mi air àite fhàgail le bhith a ’cleachdadh» «, an uairsin tha mi air cealla B5 a cho-dhùnadh le cuairteachadh dà-fhigearach, an uairsin gus an cromag a chleachd mi«, »a tharraing, tha mi an uairsin air cealla concatenated C5. An uairsin tha mi air copaidh a dhèanamh airson a ’chòrr de na sreathan.

Tarraing na puingean ann an Excel

Tha mi air susbaint colbh D a chopaigeadh gu faidhle teacsa.

Gus a ruith, bidh thu a ’taipeadh SCRIPT anns a’ bhàr-àithne, an uairsin an iuchair Enter. Bidh sin a ’togail an rannsachair agus bidh mi a’ coimhead airson am faidhle a dh ’ainmich mi geofumadas.scr. Nuair a thèid a thaghadh, thèid am putan fosgailte a bhrùthadh.

Agus voila, tha na h-uachdar againn air an tarraing.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mura h-eil na puingean rim faicinn, feumar gluasad a-steach air an t-seata iomlan de nithean. Airson seo bidh sinn a ’sgrìobhadh an àithne Zoom, cuir a-steach, Extent, enter.

Ma tha coltas ann nach eil na puingean gu math follaiseach, thèid an t-òrdugh PTYPE a chur gu bàs, agus an uair sin thèid an tè a tha air a chomharrachadh san dealbh a thaghadh.

Co-dhùin an àithne ann an Excel agus tarraing am polygon ann an AutoCAD

Gus am poileagan a tharraing bidh e mar an aon loidsig. leis an eadar-dhealachadh gum bi sinn a ’gabhail thairis an àithne PLINE, an uairsin na co-chomharran concatenated agus mu dheireadh an àithne CLOSE.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
DÙIN

Cuiridh sinn fios air an sgriobt seo geofumadas2.scr, agus nuair a chuireas sinn an gnìomh e bidh lorg againn air an dealbh. Thagh mi dath buidhe gus mothachadh a dhèanamh air an eadar-dhealachadh leis na vertices dearga.

Co-rèitich an t-àithne ann an Excel agus thoir fa-near na bioranan ann an AutoCAD

Mu dheireadh, tha sinn a ’gabhail a-steach teacsaichean a’ chiad cholbh mar notaichean aig gach vertex. Airson seo, slabhraidh sinn an àithne mar a leanas:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Tha an t-òrdugh seo a ’riochdachadh:

  • An t-òrdan TEXT,
  • Staid an teacsa, anns a ’chùis seo air a dhearbhadh, sin an t-adhbhar gu bheil an litir J,
  • Ann am meadhan an teacsa, thagh sinn Ionad, sin an t-adhbhar gu bheil an litir C
  • An co-òrdanaichte co-òrdanaichte X, Y,
  • An uair sin tha meud an teacsa, a thagh sinn 3,
  • An ceàrn cuairteachaidh, sa chùis seo 0,
  • Mu dheireadh, an teacsa a tha sinn an dòchas, anns a ’chiad sreath bidh an àireamh 1

Air a chleachdadh le na ceallan eile mu thràth, bidh e mar a leanas:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Dh'èigh mi air an faidhle geofumadas3.cdr 

Tha mi air dath uaine a chuir an gnìomh, gus mothachadh a dhèanamh air an eadar-dhealachadh. Aon uair ‘s gu bheil an sgriobt air a chur gu bàs, tha an teacsa againn anns a’ mheud ainmichte, dìreach ann am meadhan a ’cho-chomharran.

Thoir sìos am fear Tha am faidhle AutoCAD air a chleachdadh anns an eisimpleir seo.

Tha an artaigil a ’sealltainn mar a tha an teamplaid air a thogail. Ma chleachdas tu an teamplaid ann an Excel, air a thogail mar-thà gus dàta a bhiadhadh a-mhàin, Faodaidh tu a cheannach an seo.

Aon fhreagairt do "Tarraing puingean, loidhnichean agus teacsaichean slighe bho Excel gu AutoCAD"

  1. tha feum agam air cuideachadh
    Feumaidh mi ceudan de cheart-cheàrnach a tharraing a tha a ’riochdachadh lasachaidhean mèinnearachd, tha iad ceart-cheàrnach le taobhan meadhan agus x agus y, feumaidh mi cuideachadh, tha an dàta agam air leth math

Fàg freagairt

Seòladh-d cha tèid fhoillseachadh.

Tha an làrach seo a 'cleachdadh Akismet gus spama a lùghdachadh. Ionnsaich mar a thathar a 'deasachadh an dàta bheachdan agad.